Neler Oluyor
Evcil Hayvan Sevgisi :: www.siirsiir.com
Evcil Hayvan Sevgisi
5 puan

Evcil Hayvan Sevgisi

Bugün arabamı tamire götürdüğümde yağını değiştirdiğim tamircide kedi vardı. Tamirci, dükkânında kedi besliyordu. Ama kedi evinde değil burada kalıyordu. Yavruları olmuş, o yavrularının içinde bir tanesi körmüş. Eve de götüremeyeceği ve dışarı çıkarsa köpekler tarafından parçalanacağı hissederek, ona yer aramış. En sonunda devletin hayvan bakım merkezinde yer bulmuş ve diğer yavrularla birlikte teslim etmiş. Hüzünlüydü sesi, sanki çocuklarını çaresizliğinden yetimhaneye vermiş bir baba gibiydi sesi. Dedi ki,

“Köpeklerin hep sahibine sadık olduğu için yanında beklediğini söylerler, oysa bu yanlıştır. Köpek rızkının sahibi tarafından verildiğini bildiğinden, her şeyini ondan bekler. Bu yüzden sahibine tapar ve yanından ayrılmaz, ölse sahibi öldürmez bu yüzden. Oysa kedi böyle değildir. O rızkının Allah tarafından verildiğini bildiğinden insanlara karşı duyarsızdır. İnsanlar ona rızkını vermediği zaman onu terk eder, o insanı umursamaz. Eğer sahibi ölmüşse ve kendisi ölecekse sahibini yerde… Kediler Allah’ı zikrederler. Bu yüzden ağzından bir şey düşse seccadeye/eve, namaz kılınır ama köpek yapsa aynısını o seccadede/evde namaz olmaz. Bu yüzden evde köpek beslenmez ve köpek beslenen eve melekte girmez. Kedi temiz hayvandır aynı zamanda ve onun yaşadığı yere melek girer.”

İnsanlar, kendilerini anlayacak eş, dost, hatta hayvan arar yanında. İnsan yalnız yaşamaktan hoşlanmaz.

Dokunduğu zaman kan akışını hissettiği,
Konuştuğu zaman onu dinlediğini,
Acı çektiği zaman ona yardım etmeyi,
Kısacası, kendi aynasından bir can bulmak ister.
Paylaştığını,
Ağlaştığını,
Her gizeminin saklandığını görmek diler…
Gel der gelir,
Ye der yer
Ne verse memnun,
İtiraz etmeden uyusun ister yanında…

Eskiden köyler vardı. Müstakil evler ve doğal ortamda yaşam sunulan böylesi hayvanlarda… Ava gidilen köpekler, sütü sağılan koyunlar, inekler, çifte koşulan, binilen atlar… Yılan ve akrep düşmanı kediler! Hayvanlar beslenirdi ama hepsinin bir amacı vardı. Zaten hayvanlar, yeryüzünün halifesi olan insana hizmet etsin diye Allah tarafından bir nimet olarak yaratılmışlardır. Ancak, şehir yaşamında köydeki gibi insana yardım amaçlı hayvan beslemenin bir manası yoktur. O hayvanlar sadece, yalnızlığı unutmak için, belki bir bebeğin yokluğunu kapatmak için, belki büyükler için bir oyuncak olarak muhafaza edilmektedir. Allah’ın insana yardım gayesiyle yaratılışından oldukça uzak, o fıtrata öylesi bir hapishane şekline dönüşen kapalı evlerde yaşatılmaktadır. Bir nevi her şeyimi veriyorum, besliyorum dediğimiz bu hayvanlara eziyet etmekteyiz. Fıtratlarına ters yaşaması için her şeyi yapıyoruz.

Eğer biz yalnızlık çekiyorsak, anlaşılmak istiyorsak, içimizde sır kalmasın istiyorsak; kendimize benzer insanları bulacağız, onları seveceğiz, onlarla paylaşacağız, nihayet bulmak zorundayız da… Allah’ın yaratığı düzeni tersinden görüp yaşatacak her ısrar bize zarar verecektir.

Eğer hayvanları sevecekseniz, hayvanat bahçelerine gidin, kırlara koşun… Eğer bir canlı besleyecekseniz o insan olsun, o hayvanlara verdiğiniz esaretin karşılığı parayı yoksullara yardım ederek değerlendirin. İnsanların düzelmesine, iyi kişiliğin çoğalması için çalışın. Eğer insanları değil, hayvanları iyileştirmek için uğraşırsanız, o hayvanlarda çok yaşamayacaktır, o vahşi insan düşünsellerinde!

Allah’ın yarattığı her şeyi sevin, onlardan ders alın, Allah’a olan tefekkürlerinden istifade edin ama hiçbir şeyi bozup değiştirmeden…

Saffet Kuramaz

(c) Bu yazının her türlü telif hakkı yazarın kendisine ve / veya temsilcilerine aittir.
Yazıda hata varsa lütfen buraya tıklayarak bize bildiriniz..
Etiketler:sevgi,paylaşma,hayvan besleme
Paylaş:

Yorumlar